Kontaktujte nás

Chci získat ZDARMA:

 

Pošlete mi cenovou nabídku na:

 
 
 
 
 
 
 
 
Jméno*
Město*
Email*
Telefon*
Text zprávy

Partner projektu:

Dicom

DICOM (z anglického názvu Digital Imaging and Communications in Medicine) je komplexní standard pro zobrazování, distribuci, skladování a tisk medicínských dat pořízených snímacími metodami jako jsou CT, MRI či ultrazvuk. Byl vytvořen v roce 1993 výborem DICOM Standard Committee, autorská práva vlastní asociace National Electrical Manufacturers Association (NEMA), která má v tomto výboru své zastoupení. (http://dicom.nema.org/)

Ve stomatologii je jeho využití velmi málo rozšířené, ale situace se zlepšuje. Využití výhod zobrazování v DICOM standardu je totiž snadné. Uživatelé získají věrnost zobrazení snímků na různých pracovištích a to jak v digitální podobě (distribuce snímků v DICOM formátu), tak jejich tisk pomocí DICOM tiskáren.

Bez DICOM standardu se zobrazení RTG snímků stává nespolehlivým. V jedné ordinaci má snímek jiné parametry jasu, kontrastu, gamma apod. než v ordinaci druhé. A to přesto, že obě používají stejný software. A stejné je to s tiskem. Na monitoru musí snímek vypadat stejně jako na fólii nebo papíře po vytištění. Toto zajišťuje DICOM standard.

Pro využití DICOM standardu je potřeba investovat do DICOM monitoru (např. EIZO RadiForce řada MX).

I ten kdo snímky s jinými ordinacemi nesdílí získá touto investicí přesnější zobrazení, lepší gradaci odstínů.

 

Ukázka importu DICOM axiálních řezů do plánovacího softwaru NIP: