Kontaktujte nás

Chci získat ZDARMA:

 

Pošlete mi cenovou nabídku na:

 
 
 
 
 
 
 
 
Jméno*
Město*
Email*
Telefon*
Text zprávy

Partner projektu:

Poloha pacienta při vyšetření

Stabilita pacienta při CT vyšetření je klíčová. Kvalitu snímků samozřejmě ovlivňují parametry přístroje a softwaru, ale pokud pacient není během vyšetření stabilní, tak dochází ke snížení rozlišení. Nejlepších výsledků lze podle některých studií dosáhnout u přístrojů s ležící polohou pacienta (Supine). U přístrojů se sedícím nebo stojícím pacientem je zajištěna pomocí vícebodové fixace. V současnosti je jediný moderní CBCT systém na trhu se supine polohou přístroj 5G (NewTom). Další horizontální přístroj SkyView disponuje dnes již přežitou snímací technologií (image intensifier).

Poloha pacienta a výběr přístroje má i další aspekty:

1. Horizontální poloha u CBCT vyšetření v pacientovi vyvolává dojem dražšího přístroje a je ochotnější za vyšetření platit více než v CBCT systému s polohou vertikální.
2. CBCT systém s horizontální polohou pacienta jako např. NewTom 5G  má sice naprosto vyjímečné parametry (stejně jako např.NewTom VGi), ale větší ohniskovou vzdálenost (z důvodu většího FOV se stejným senzorem jako VGi a taky pro prostor pro pacienta 58cm v otenřené gantry), která sama o sobě mírně snižuje rozlišení.
3. Pacient je dle některých zdrojů při vyšetření více nervózní v horizontálním CBCT, což se projevuje sníženým rozlišením způsobeným pohybem. Toto je v rozporu s velmi rozšířenou informací, že studie potvrzují lepší stabilitu v leže.
4. Horizontální systém jako je NewTom 5G je tedy vhodný zejména pro multidisciplinární pracoviště, kde je předpoklad využití pro snímání končetin, páteře a pro ORL. V těchto oblastech má CBCT technologie velkou budoucnost.
5. Pro čistě hlavové disciplíny doporučujeme jednoznačně systém VGi, jehož výstupy mají vyjímečně vysokou diagnostickou hodnotu, neporovnatelnou s jinými systémy na trhu.

U hybridních systémů je nejtypičtejší poloha ve stoje nebo v sedě.

Komfort a kvalitu ustavení pacienta při 2D a 3D projekcích u hybridních systémů ovlivní rovněž  způsob kontroly polohy pacienta. Ta probíhá buď tváří v tvář (Face to Face) nebo proti zrcadlu. Přímé polohování (tváří v tvář) je jednodušší, přesnější a rychlejší než polohování s použitím zrcadla.

Ke správnému polohování pacienta u 2D projekcí přispívají též pomocné lasery, které obsluze umožňují pacienta napolohovat správně ve střední sagitální rovině, rovině frankfurtské i rovině špičákové. Lasery však u 9 z 10 rentgenů nelze využít k polohování pacienta při speciálních projekcích jako jsou např. projekce kloubů. Podobné je to s příslušenstvím nutným k polohování pacienta při různých projekcích. Mnohé přístroje mají velmi komplikované a početné pozicionéry pro různé projekce. Nejmodernější rentgeny kladou na obsluhu výrazně nižší nároky. Čím nižší počet speciálních pomůcek, tím je obsluha jednodušší a rychlejší. Příklad: Sirona Orthophos XG 3D 8 pozicionérů /  NewTom GiANO  – 2 pozicionéry.

 

  • U hybridních systémů je nejtypičtejší poloha ve stoje nebo v sedě.
  • NewTom GiANO - vertikální poloha pacienta vsedě nebo vestoje
  • NewTom 5G - horizontální poloha pacienta